Tuesday, March 27, 2012

Bunny Marshmallow Math



I love to incorporate food into my math lessons! Last year I found the cutest Bunny Marshmallows at Walmart (or any grocery store including Target). I created this packet for my second graders:
Bunny Marshmallow Math

I revamped it slightly for my third graders this year.
Bunny Marshmallow Math 3rd

I usually buy 3-4 bags of bunny marshmallows and give each child about 15-20 in a ziploc baggie. Hopefully you can utilize this activity in your classroom. Happy Spring!